1.1.2020 (Webnoviny.sk) – Šesť slovenských hokejistov si zahralo v 13-zápasovom silvestrovskom kole NHL, ale ani jeden sa nezapísal do tabuľky produktivity, Pozoruhodný výkon podal brankár Jaroslav Halák, ale ani jeho 42 zákrokov a úspešnosť 95,5% nestačili Bostonu na víťazstvo.

Na ľade New Jersey prehrali “medvede” 2:3 po samostatných nájazdoch. Kapitán hostí Zdeno Chára odkorčuľoval poriadnu porciu 27:50 min, čo bolo najviac spomedzi všetkých hráčov oboch tímov. Raz vystrelil, dve strely súpera zablokoval.

Hokejisti Bostonu viedli po góle Joakima Nordströma z 25. min už 2:0, ale hráči New Jersey do konca riadneho hracieho času vyrovnali na 2:2 zásluhou Blaka Colemana a Jespera Bratta.

Bod za lídrom

V predĺžení gól nepadol a v rozhodujúcich nájazdoch Halák kapituloval dvakrát. Prekonali ho Jack Hughes a tiež obranca Damon Severson, ktorý si slovenského gólmana “vychutnal” blafákom do bekhendu.

Severson sa vo svojom 400. zápase v NHL stal prvou hviezdou. Boston napriek prehre bodoval v ôsmom zápase za sebou a už len jeden bod ho delí od lídra Východnej konferencie aj celej NHL Washingtonu.

“Všimol som si, že väčšina hráčov zakončuje na stranu s lapačkou brankára. Ja som sa ho pokúsil oklamať a ísť potom do bekhendu. Takto som videl väčšiu šancu na skórovanie a bol z toho veľký gól. Je to fajn pocit,” uviedol Damon Severson na oficiálnom portáli NHL.

“Na konci roka je každý bod dobrý, ale nehráme preto, aby sme prehrali v predĺžení alebo nájazdoch. Najmä keď vedieme 2:0 u súpera. Odchádzame s bodom, ale nikto z nás nie je spokojný,” hneval sa tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Černákove “hity”

Z víťazstva sa spomedzi Slovákov tešili iba dvaja obrancovia. Tampa Bay s Erikom Černákom v zostave uspela v Buffale 6:4, hoci prehrávala 0:2 aj 1:4. Zatiaľ čo hostia natiahli sériu víťazstiev na štyri zápasy, domáci prehrali rovnaký počet zápasov za sebou.

Černák odohral 18:25 min a upútal štyrmi bodyčekmi. Trikrát ohrozil súperovho brankára a jednu strelu zablokoval. Vo víťaznom tíme sa dvoma gólmi predviedol Alex Killorn, Tyler Johnson pridal gól a dve asistencie.

“Z nejakého dôvodu nie sme od začiatku zápasu emocionálne nachystaní na dobrej úrovni. Neskôr sme sa chytili na konci druhej tretiny a v tretej sme už prevzali zápas do svojich rúk,” povedal Alex Killorn.

Zabrali hviezdy

Toronto zvíťazilo na ľade Minnesoty 4:1 aj zásluhou slovenského obrancu Martina Marinčina. Košický rodák odohral druhý duel od svojho návratu do zostavy Maple Leafs v tejto sezóne, počas 17:46 min na ľade sa prezentoval jednou strelou, dvoma zablokovanými strelami, jedným bodyčekom a na konci plusovým bodom.

Torontu zabrali útočné hviezdy. Trio Auston Matthews, John Tavares, William Nylander si pripísalo po góle aj asistencii. Dosiaľ nevýrazné mužstvo pod vedením nového trénera Brandona Keefeho ožilo a pripísalo si siedme víťazstvo z ostatných ôsmich zápasov.

“Začínam mať dobrý pocit z toho, čo na ľade predvádzame. Stále môžeme byť lepší, ale vidieť, že niečo sa buduje a naše sebavedomie stúpa. Veci, ktoré nám vštepuje nový tréner, čoraz viac fungujú v zápasoch,” uviedol skúsený útočník Toronta John Tavares aj pre nhl.com.

Skvelý Varlamov

Na domácom ľade na Silvestra neuspel Washington. Líder NHL v zostave s útočníkom Richardom Pánikom prehral s tímom New York Islanders 3:4. Domáci viedli na začiatku druhej tretiny 3:2, ale hostia dvoma gólmi v rozpätí ôsmich minút otočili na 4:3. Ten víťazný si pripísal nemecký útočník Tom Kühnhackl.

Ruský brankár Semion Varlamov prispel k víťazstvu hostí 36 zákrokmi. Pánik odohral 14:46 min s bilanciou 2 strely, 1 zablokovaná strela.

“Varlamov bol skvelý. Predviedol pár veľkých zákrokov, keď sme to potrebovali. Často musel riešiť situácie pred bránkou a bojovať,” pochválil svojho brankára tréner NY Islanders Barry Trotz. “Myslím si, že štvrtému gólu súpera som mohol zabrániť. Hrali sme dobre, ale nestačilo to,” sebakriticky uviedol brankár Washingtonu Braden Holtby.

Štvorstý zápas Fína

Z víťazstva sa na Silvestra netešil ani Tomáš Tatar. Jeho Montreal prehral na ľade Caroliny 1:3 a najproduktívnejší Slovák v NHL vyšiel v PNC Arene naprázdno. Predtým bodoval v troch zápasoch po sebe. Tatar odohral 19:18 min s výkazom 2 strely, 1 zablokovaná strela, 1 mínusový bod.

Montreal prehral tretíkrát v sérii aj napriek tomu, že útočník Max Domi strelil gól v šiestom zápase po sebe. V tejto sezóne produktívny fínsky útočník Caroliny Teuvo Teräväinen (7+33) si vo svojom štvorstom zápase kariéry v NHL pripísal dve asistencie.

Priznal si však aj chybu, z ktorej rezultoval Domiho gól. “Veci sa dejú veľmi rýchlo a ja som urobil chybičku. Nemal som príliš veľa času a musel som to odohrať,” priznal Teräväinen.

NHL

utorok

New Jersey – Boston 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)
Zdeno Chára odohral 27:50 min, 1 strela, 2 zablokované strely, Jaroslav Halák (obaja Boston) odchytal 65 minút, 42 zákrokov zo 44 striel, úspešnosť 95,5%

Buffalo – Tampa Bay 4:6 (1:0, 3:3, 0:3)
Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18:25 min, 3 strely, 4 “hity”, 1 zablokovaná strela

Washington – New York Islanders 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)
Richard Pánik (Washington) odohral 14:46 min, 2 strely, 1 zablokovaná strela

Minnesota – Toronto 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Martin Marinčin (Toronto) odohral 17:46 min, 1 strela, 1 “hit”, 2 zablokované strely, 1 plusový bod

Carolina – Montreal 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Tomáš Tatar (Montreal) odohral 19:18 min, 2 strely, 1 zablokovaná strela, 1 mínusový bod

Vegas – Anaheim 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Columbus – Florida 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Detroit – San Jose 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Colorado – Winnipeg 4:7 (1:1, 1:2, 2:4)
Los Angeles – Philadelphia 5:3 (4:0, 0:1, 1:2)
Calgary – Chicago 3:5 (0:3, 1:1, 2:1)
Edmonton – New York Rangers 7:5 (3:0, 3:1, 1:4)
Arizona – St. Louis 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Viac k témam: NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – Halák si dosýta zachytal a Chára bol na ľade takmer 28 minút, Boston však prehral (video) © SITA Všetky práva vyhradené.