13.2.2022 (Webnoviny.sk) – Nórska biatlonistka Marte Olsbuová Röiselandová po rýchlostných ovládla aj stíhacie preteky biatlonistiek na zimných olympijských hrách v Pekingu.

A keďže bola predtým aj súčasťou víťaznej nórskej zmiešanej štafety, s troma zlatými vo vrecku ašpiruje na honor najúspešnejšej športovkyne ZOH 2022. Spolu s bronzom z vytrvalostných pretekov má 31-ročná Nórka v Číne na konte už štyri cenné kovy.

Fialkové predviedli skvelý výkon

Skvelé desiate miesto si v stíhacích pretekoch na 10 km vybojovala Slovenka Paulína Fialková, ktorá s dvoma chybami na strelnici zaostala za víťazkou o 2:38,8 min. V porovnaní s rýchlostnými pretekmi sa zlepšila o štyri miesta a zapísala druhý najlepší výsledok slovenského športovca na ZOH 2022.

Tým najlepším jednoznačne zostáva zlato Petry Vlhovej v slalome. Paulína Fialková výrazne posilnila svoju ambíciu predstaviť sa v poslednej individuálnej súťaži v Pekingu, v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km v sobotu (19. februára).

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Mladšia zo sestier Fialkových Ivona skončila na 36. mieste, keď až sedemkrát sa zmýlila na strelnici. Napriek tomu si polepšila o päť miest v porovnaní s rýchlostnými pretekmi, kde skončila na 41. mieste.

Tandrevoldovú odnášali z cieľa

Víťazná Olsbuová Röiselandová iba raz zaváhala na tretej položke na strelnici a napokon zvíťazila s veľkým náskokom 1:36,5 min pred Švédkou Elvirou Öbergovou a 1:48,7 min pred Nórkou Tiril Eckhoffovou, ktorá sa zo siedmeho miesta po poslednej streľbe dostala na bronzovú pozíciu.

Športová tragédia postihla Nórku Ingrid Landmark Tandrevoldovú, ktorá z pôvodne bronzovej pozície ešte na deviatom kilometri napokon došla do cieľa na pokraji síl štrnásta s mankom takmer troch minút za víťaznou krajankou Olsbuovou Röiselandovou.

Paulíne uleteli dva výstrely

Paulína Fialková začala stíhacie preteky na štrnástom mieste zo šprintu, ale po výborne zvládnutej prvej streľbe v ľahu sa posunula na siedme miesto. Potom však nezvládla druhú “ležku”, keď v meniacich sa poveternostných podmienkach na strelnici v Čang-Ťia-Kchou jej uleteli dva výstrely.

Dvadsaťdeväťročnú Breznianku to stálo prepad zo siedmeho na dvadsiate miesto, ale preteky sa zďaleka nekončili. Tretiu streľbu a prvú v stoji zvládla najlepšia Slovenka bez chyby a posunula sa na štrnáste miesto.

Za najlepšou desiatkou zaostávala o 10 sekúnd. Záležať si dala aj na záverečnej štvrtej streľbe a druhej v stoju a aj tú absolvovala bezchybne. Zaradila sa na jedenáste miesto, ale za desiatou Poľkou Monikou Hojniszovou-Staregovou zaostávala až 14 sekúnd.

To už bolo priveľa, ale keďže v závere sa totálne vytrápila nórska favoritka Landmark Tandrevoldová, P. Fialková sa v cieľovej rovinke dostala pred ňu na desiate miesto.

Viac k témam: Biatlon, Čang-ťia-kchou, Zimná olympiáda v Pekingu 2022
Zdroj: Webnoviny.sk – Obrovská dráma v biatlonovej stíhačke na ZOH. Paulína Fialková skončila v Top 10, Tandrevoldová skolabovala © SITA Všetky práva vyhradené.