3.8.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenskí basketbalisti vstúpili víťazne do 3. kola predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. V sobotňajšom stretnutí F-skupiny v Bratislave zdolali hráčov Cypru 67:60.

Zverenci chorvátskeho trénera Žana Tabaka väčšinu prvého polčasu kontrolovali dianie na ihrisku a vypracovali si aj dvojciferné vedenie, ale v jeho závere náskok stratili a o víťazstvo bojovali až do posledných sekúnd. K plnému bodovému zisku ich potiahol najlepší strelec stretnutia Vladimír Brodziansky.

Po prestávke zastavili rozlet Cypru

Domáci hráči mali v prvej štvrtine slabší rozbeh a rýchlo prehrávali 2:7. Následne šnúrou ôsmich bodov v rade otočili skóre a do konca úvodnej štvrtiny zveľaďovali svoj náskok. Po trojke Davida Abrháma viedli 19:13. Druhé dejstvo odštartovali opäť lepšie Cyperčania, ktorí zásluhou dvoch presných trojbodových pokusov Stefana Iliadisa vyrovnali na 19:19.

Slovenskí basketbalisti zareagovali trpezlivou a presnou hrou, vďaka čomu odskočili súperovi na jedenásť bodov (36:25). Záver prvého polčasu však patril hosťom, ktorým vychádzala streľba spoza trojkového oblúka. V priebehu troch minút dosiahli štrnásť bodov a Slováci razom prehrávali 36:39.

Kouč Tabak cez prestávku upokojil svojich zverencov a tí zastavili ofenzívny rozlet cyperského tímu.

Ďalší duel proti Rumunsku

Tretia časť duelu ponúkla mimoriadne vyrovnaný priebeh a obe družstvá sa striedali v tesnom vedení. Koncovku napokon lepšie zvládli slovenskí basketbalisti, keď Richard Körner upravil skóre na 54:53. Záverečná štvrtina sa dlho niesla v znamení obojstranného streleckého trápenia, veď za úvodných viac ako sedem minút dosiahli tímy spoločne len 12 bodov (59:60). Domáci však mali v závere duelu presnejšie ruky a pevnejšie nervy, keďže triumfovali 67:60.

Slovenskí reprezentanti odohrajú najbližší duel 3. kola predkvalifikácie o týždeň v sobotu 10. augusta proti Rumunsku na palubovke v Ploješti. V stredu 14. augusta pocestujú do cyperskej Nikózie a pôsobenie v F-skupine ukončia v sobotu 21. augusta domácim vystúpením v Bratislave proti Rumunsku. Do hlavnej fázy kvalifikácie ME 2021 postúpi iba najlepší tím z trojčlennej skupiny.

3. kolo predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021

F-skupina

Slovensko – Cyprus 67:60 (19:13, 17:26, 18:14, 13:7)

Zostava a body SR: Abrhám 8, Brodziansky 23, Jones 9, Juríček 8, Krajčovič 0 (Baťka 2, Ihring 3, Körner 11, Musil 3)
Najlepší strelci Cypru: Razis 12, Michail 11, Iliadis 10
TH: 10/15 – 6/3, trojky: 9 – 10, rozhodovali: Zurapovič (Bos. a Herc.), Calik (Poľ.), Šarapa (Biel.)

Zostávajúci program Slovenska v treťom kole predkvalifikácie ME 2021 (všetky časy sú v SELČ):
10. augusta: Rumunsko – Slovensko (Ploješť, 18.00)
14. augusta: Cyprus – Slovensko (Nikózia, 18.00)
21. augusta: Slovensko – Rumunsko (Bratislava, 18.00)

Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí basketbalisti vstúpili do 3. kola predkvalifikácie ME víťazstvom nad Cyprom © SITA Všetky práva vyhradené.