6.1.2022 (Webnoviny.sk) – Talian Danilo Petrucci ako prvý jazdec MotoGP v histórii ovládol etapu na Rely Dakar, tradičnom novoročnom púštnom dobrodružstve v Saudskej Arábii.

Štvrtková etapa v okolí Rijádu s meranými úsekmi 346 km bola náročná pre navigáciu a v kategórii motocyklistov sa pôvodne stala korisťou Austrálčana Tobyho Pricea, ale jazdec tímu Red Bull KTM Factory Racing dostal dodatočne šesťminútovú penalizáciu za prekročenie rýchlosti v obmedzenom sektore a prepadol sa na piate miesto výsledkovej listiny.

Svitko skončil sedemnásty

Slovák Štefan Svitko pôvodne vo výsledkoch figuroval na osemnástom mieste, napokon s mankom 10 minút a 11 sekúnd na víťaza skončil sedemnásty.

Pretekár Slovnaft Rally Teamu si v celkovej klasifikácii udržal deviate miesto. Za britským lídrom Samom Sunderlandom zaostáva o 22:50 min.

“Svitko prešiel túto navigačne zložitú etapu rozumne, aj keď podľa jeho slov sa mu nejako extra nedarilo. Napriek tomu skončil v prvej dvadsiatke plnej samých továrenských jazdcov. Dnes mali výhodu jazdci, ktorí štartovali neskôr, pretože sa nemuseli veľmi zaoberať navigáciou a išli podľa stôp,” zhodnotil 5. etapu v podaní Svitka fejsbúkový profil jeho fanklubu.

Howes skončil v nemocnici

Až za Svitka na desiate miesto priebežnej celkovej klasifikácie sa zaradil Španiel Joan Barreda Bort, ktorý približne na 265. km spadol z motorky a poranil si rameno.

Zatiaľ nie je isté, či víťaz dvoch etáp bude pokračovať v pretekoch. S určitosťou predčasne skončil Američan Skyler Howes.

Po páde na hlavu síce došiel do cieľa, ale pre viaceré zranenia musel do nemocnice a ešte aj dostal osemhodinovú penalizáciu.

Viac k témam: Rely Dakar
Zdroj: Webnoviny.sk – Svitko prešiel náročnú 5. etapu Rely Dakar rozumne a udržal si pozíciu, Petrucci vstúpil do histórie © SITA Všetky práva vyhradené.