15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Víťazmi Európskeho superpohára 2019 sa stali futbalisti FC Liverpool. Zverenci trénera Jürgena Kloppa rozhodli v stredajšom súboji v tureckom Istanbule o jeho zisku až v penaltovom rozstrele, keď v riadnom hracom čase sa zápas proti FC Chelsea skončil v riadnom hracom čase nerozhodne 1:1 a po predĺžení zmierlivo 2:2.

Anglický duel

Vyrovnaný superpohárový duel na štadióne Vodafone Park, v ktorom sa premiérovo stretli dva anglické kluby, vyvrcholil v piatej sérii rozstrelu.

V nej liverpoolsky brankár Adrián (zastúpil zranenú oporu Alissona Beckera, pozn.) chytil pokus Tammyo Abrahama.

Oba góly “The Reds” dosiahol Sadio Mané, ktorý sa stal prvým africkým strelcom gólu v superpohári od roku 2006. Za zdolaných Londýnčanov sa presadili Olivier Giroud a z pokutového kopu Jorginho.

Liverpool dostihol Real Madrid

Liverpool sa v dueli o kontinentálny superpohár predstavil šiestykrát, do klubovej vitríny pridal štvrtú trofej (predtým 1977, 2001 a 2005), vďaka čomu dostihol španielsky Real Madrid – účastníka štyroch z ostatných piatich edícií.

Chelsea nedosiahla druhé víťazstvo v týchto dueloch, to jediné má ešte spred 21 rokov. Pri následných troch účastiach (2012, 2013, 2019) zakaždým “ťahala za kratší koniec“. Londýnčania sa pri Bospore nestali desiatym mužstvom, ktoré vyhralo Európsky superpohár aspoň dvakrát.

FC Liverpool a FC Chelsea sa na európskej pohárovej scéne stretli jedenástykrát. S výnimkou stredajšej sa všetky doterajšie konfrontácie udiali od roku 2005 výlučne v Lige majstrov. Bilancia je vzácne vyrovnaná.

Európsky superpohár 2019

Vodafone Park / Istanbul (Tur.) – streda:

FC Liverpool (Angl.) – FC Chelsea (Angl.) 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1), na strely zo značky pok. kopu 5:4, FC Liverpool získal Európsky superpohár

Góly: 48. a 94. S. Mané – 36. Giroud, 101. Joginho (z pok. kopu), ŽK: 85. Henderson, 107. Alexander-Arnold – 79. Azpilicueta, rozhodovala: Stéphanie Frappartová (Fr.)

Zostavy:
Liverpool: Adrián – Joe Gomez, Matip, V. van Dijk, Robertson (91. Alexander-Arnold) – Milner (64. Wijnaldum), Fabinho, Henderson – Oxlade-Chamberlain (46. Firmino), M. Salah, Mané (103. Origi)
Chelsea: Arrizabalaga – Azpilicueta, K. Zouma, Christensen (85. Tomori), Emerson – Jorginho, Kanté, Kovačič (101. Barkley) – Pedro, Giroud (74. T. Abraham), Pulisic (74. Mount)

rozstrel: Firmino – 1:0, Jorginho – 1:1, Fabinho – 2:1, Barkley – 2:2, Origi – 3:2, Mount – 3:3, Alexander-Arnold – 4:3, Emerson – 4:4, Salah – 5:4, Abraham nedal, Adrián vyrazil – 5:4

I. polčas

Prvú šancu duelu mal Mané, ale jeho akrobatický pokus cez hlavu zblokoval Christensen rukou, ale rozhodkyňa Frappartová nechala pokračovať v hre. V 22. min mohli udrieť hráči Chelsea. Pedro využil zaváhanie Matipa, ale jeho prudkú strelu vytlačil Adrián na brvno.

Brankár Liverpool zachránil svoje mužstvo aj o desať minút neskôr pri akcii, na ktorej konci bol Kovačič. Londýnčania sa gólovo presadili v 36. min.

Kanté získal loptu v strede poľa, Pulisic uvoľnil Girouda a ten strelou k vzdialenejšej žrdi nedal šancu Adriánovi – 0:1. O štyri minúty neskôr dosiahli Lampardovi zverenci aj druhý gól, ktorý však pre tesný ofsajd jeho autora Pulisica.

II. polčas

Len tri minúty stačili Liverpoolčanom po zmene strán, aby zmazali manko. Po Fabinhovom oblúčiku pristrčil striedajúci Firmino loptu na Maného, ktorý dostal loptu do siete – 1:1.

The Reds” mali štvrťhodinu skvelý príležitosť ísť do vedenia, ale brankár Arrizabalaga si aj s pomocou brvna poradil s dorážkou Van Dijka.

V 83. min neuznala Frappartová pre ofsajd druhý gól Chelsea, ktorý strelil striedajúci Mount. V riadnom hracom čase sa už diváci gólu nedočkali.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Európsky superpohár: FC Liverpool – FC Chelsea (fotografie)

Predĺženie

V predĺžení zbytočnú stratu lopty hráčov v modrých dresoch potrestala dvojica Mané – Firminho. Prvý menovaný vysunul Brazílčana, ten mu loptu vrátil a Senegalčan efektne i presne zakončil – 2:1.

Hráči Liverpoolu sa však dlho netešili, lebo Adrián fauloval v pokutovom území Abrahama a Jorginho s prehľadom skóroval z pokutového kopu. Londýnčania pohrozili aj v 113. min, ale Mountovu strelu gólman LFC vyrazil.

Stretnutie dospelo až k penaltovému rozstrelu, v ktorom prvých deväť strelcov nezaváhalo. Tlak nezvládol až Abraham, ktorého prízemnú strelu do stredu bránky Adrián vyrazil.

Prehľad doterajších víťazov futbalového Európskeho superpohára (spolu 44 ročníkov):

Viac k témam: Európsky superpohár
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Napínavý zápas o Superpohár UEFA vyhral FC Liverpool, FC Chelsea zdolal v penaltovom rozstrele © SITA Všetky práva vyhradené.